ŞAHIS ŞİRKETİ KURMA

Anasayfa I Blog I Genel Bilgiler I ŞAHIS ŞİRKETİ KURMA

ŞAHIS ŞİRKETİ KURMA

ŞAHIS ŞİRKETİ NEDİR?

Ticari faaliyet göstermek isteyen kişilerin ilk olarak bir şirket kuruluşu gerçekleştirmesi gerekir. Çünkü kişi ve işletmelerin aylık ve yıllık kazanları üzerinden devlete vergi ödeme zorunluluğu bulunur. Genellikle şirket kuruluşu yapmak isteyen kişiler şahıs şirketi, limited şirketi ve anonim şirket gibi şirket türlerine yönelir fakat yen bir iş kurmak isteyen kişilerin daha çok şahıs şirketi nasıl kurulur sorusuna yanıt aradığı bilinir.

Şahıs şirketi, bir kişi ya da az ortak yapısı ile ticari faaliyet yürütmek için kurulabilen ve ortak sorumlulukları sınırsız olan tüzel kişiliğe sahip şirket türüne verilen isimdir. Şahıs şirketleri ortaklık payının zor devredileceği bir şirket türüdür, pay devri yapılabilmesi için diğer ortalarının onayı gerekir. Onay verilmediği zaman ise payını devretmek isteyen kişiler paylarını devredememektedir. Şahıs şirketlerinde ortaklar şirketlerine ait olan borçlarından mal varlıkları ile sorumludur.

 

Şahıs şirketi kurmak isteyen kişiler genellikle şahıs şirketi kurmanın avantajlarından dolayı bu şirket türünü tercih etmektedir. 

Şahıs şirketleri hem hızlı kurulduğu hem de maliyeti düşük olduğu için yeni iş kurmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir şirket türüdür. Bunun yanı sıra şahıs şirketi kuran kişiler birçok avantajdan yararlanarak ticari faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

ŞAHIS ŞİRKETİ KURMAK

Şahıs şirketi kurmak için gerekli belgeler ve şahıs şirketi maliyeti en çok sorulan sorular arasında bulunur. Bireysel firma açmak, limited veya anonim gibi sermaye şirketlerine göre daha hızlı ve karlıdır. Şahıs şirketi kurma en fazla2 gün içerisinde tamamlanır. Şahıs şirketi kurmak için gerekli evrakları aşağıda sizler için hazırladık;

Kimlik fotokopisi,

İkametgâh senedi

Noterden imza sirküleri,

Vesikalık fotoğraf

Muhasebeci ya da mali müşavir

Açılacak olan iş yeriniz kira sözleşmesi bunu DOĞRUDAN SANAL OFİS YA DA HAZIR OFİS solarak masrafsız kiralayabilirsiniz.

Şahıs şirketi açmak için göstereceğiniz işyeri adresinizin belirlenmiş olması gerekir. İşyeri adresiniz mağaza, dükkân, ofis, SANAL OFİS ya da HAZIR OFİS olabilir. İşyeri adresinize ait kira sözleşmesi veya muhasebecinize açılış için vermeniz gerekir.  

ŞAHIS ŞİRKETİ KURMANIN AVANTAJLARI şunlardır; 

 

  • Şahıs şirketlerinin kuruluş süresi oldukça kısadır. Genellikle şirket kurma işlemleri 1-2 gün içerisinde tamamlanmaktadır.
  • Şahıs şirketi maliyeti diğer şirketle oranla oldukça düşüktür.
  • Şahıs şirketlerinde gelire dayalı kademeli vergi sistemi bulunmaktadır.
  • Şahıs şirketlerinin defter tasdik ücretleri düşüktür.
  • Şahıs şirketlerinde işlem hacmi az olduğu için mali müşavir ya da muhasebeci ücretlerinin düşük olduğu bilinmektedir.
  • Şahıs şirketlerinde kapanış işlemleri 1 gün içerisinde yapılabilmektedir.
  • Şirket sorumluluğu ve yetkiler yalnızca şirket sahibine aittir.

 

Bu tür avantajlardan dolayı şirket kurmak isteyen kişiler genellikle şahıs şirketi kurmayı tercih etmektedir.

 

Teklif Al
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bizi Arayın!